● Węgry – Bułgaria – Rumuniabulgaria

 

 

TRASA: BUDAPESZT – BIGAR – ZŁOTE PIASKI –  KONSTANCA – BUKARESZT – BRASZOV – BRAN – SYBIN – ALBA LULIA

 

 

 

PROGRAM WYCIECZKI

 

wegry2

1 DZIEŃ – wyjazd we wczesnych godzinach porannych, krótkie zwiedzanie BUDAPESZTU: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim (przez 700 lat siedziba węgierskich królów), Kościół św. Marcina – miejsce koronacji królów, Baszta Rybacka, Parlament, Plac Bohaterów z Zamkiem Vajdahunyad (kompleks budynków zbudowanych w różnych stylach architektonicznych), Wzgórze Gellerta z Cytadelą i Pomnikiem Wolności, obiadokolacja, nocleg.

 

2 DZIEŃ  śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd w kierunku BIGAR, gdzie znajduje się najpiękniejszy wodospad świata – woda nie spływa tu gwałtownie z uskoku, jak w przypadku innych wodospadów, a łagodnie spływa po skale porośniętej mchem. Wiosną mech ma intensywnie szmaragdowy kolor, a jesienią mieni się złotymi refleksami. Czas wolny, spacer, kolacja, przejazd do ZŁOTYCH PIASKÓW.

 

3 DZIEŃ – przyjazd do ZŁOTYCH PIASKÓW, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, plażowanie, Obiadokolacja i nocleg.

wegry3

 

4 DZIEŃ – śniadanie, plażowanie, popołudniu wyjazd do WARNY: największego miasta i portu na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego; Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy – XIX w. katedra zbudowana w stylu neobizantyjskim na wzór świątyni z Petersburga, wzniesiona jako symbol wdzięczności narodu bułgarskiego za wyzwolenie z okupacji tureckiej. Druga co do wielkości świątynia w Bułgarii. Katedra jest jedną z najbardziej okazałych budowli w Warnie i jej symbolem. Spacer po starej części miasta, zakupy na bazarze.  W drodze powrotnej MONASTYR  AŁADŻA – (3 km od Złotych Piasków) – jeden z najoryginalniejszych bułgarskich klasztorów, wykuty w wysokich, wapiennych skałach (XIII w.); zwiedzanie muzeum mozaiki rzymskiej  z antycznego miasta Marcjanopolis przy „czarodziejskim źródle”, obiadokolacja, nocleg.

 

5 DZIEŃ – śniadanie, wyjazd do KONSTANCY – znanego, rumuńskiego ośrodka turystycznego ze słynnym kąpieliskiem Mamaja i piaszczystą plażą o długości 8 km. Zwiedzanie: ruiny rzymskich budowli, Pomnik Owidiusza, Cerkiew Przemienienia Pańskiego, meczet Mahmudiye Machmudii.  Zakwaterowanie w hotelu. Spacer promenadą nadmorską, plażowanie, wieczór folklorystyczny – obiadokolacja. Nocleg.

 

6 DZIEŃ – śniadanie, plażowanie, obiadokolacja, nocleg.

 

wegry4

7 DZIEŃ – śniadanie, przejazd do stolicy Rumunii – BUKARESZTU (często nazywanego „Paryżem Bałkanów” z racji podobieństwa neoklasycznej zabudowy i szerokich bulwarów). Zwiedzanie: Łuk Triumfalny, cerkiew Cretulescu, ogromny Pałac Parlamentu (według Księgi Rekordów Guinnessa drugi największy budynek na świecie), Ateneum Rumuńskie, siedziba filharmonii, obiadokolacja, nocleg.

 

8 DZIEŃ – śniadanie, przejazd do BRASZOWA – zwiedzanie najchętniej odwiedzanego średniowiecznego miasta Rumunii. Tutejszy rynek z barokowymi fasadami uznawany jest za najpiękniejszy w całym kraju. Przejazd do położonego na przełęczy białego zamku BRAN, lepiej znanego jako „Zamek Draculi” (według legend to tu mieszkał kiedyś „książę ciemności”). Zwiedzanie  miasta jednej ze stolic Siedmiogrodu Transylwanii, SYBINU. Zwiedzanie miasta artystów: spacer po zabytkowym centrum, w skład którego wchodzą trzy place z charakterystycznymi dla tego miasta budynkami z „oczami”; XVI-wieczny ratusz, kościół Jezuitów, żelazny Most Kłamców (według tradycji, jeśli ktoś skłamie na moście, ten ma się zawalić), przejazd do ALBA LULIA – jednej ze stolic Siedmiogrodu Transylwanii, słynącej z doskonałych win. Zwiedzanie potężnej cytadeli Alba Carolina oraz katedry, w której pochowany jest Jan Hunyady, siedmiogrodzki książę, który walczył po stronie polskiego króla Władysława III w bitwie z Turkami pod Warną; cerkiew katedralna Świętej Trójcy. Obiadokolacja, nocleg.

 

wegry5

9 DZIEŃ – śniadanie, przejazd do Pestera UrsilorJaskini Niedźwiedzia – uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Rumunii. Jej wiek ocenia się na 50 tysięcy lat. Została odkryta dopiero w roku 1975 przez robotników wydobywających marmur, a nazwano ją Jaskinią Niedźwiedzią, ponieważ znaleziono w niej kości właśnie tych zwierząt, dla których jaskinia była schronieniem około 15 tysięcy lat temu. Na starość niedźwiedzie wycofywały się w jedno miejsce, by umrzeć tam, gdzie ich przodkowie, więc wiele szkieletów znaleziono nienaruszonych. Kości jednego z takich niedźwiedzi można zresztą zobaczyć podczas zwiedzania. ORADEA – krótkie zwiedzanie centrum miasta z największą barokową katedrą w Rumunii,  Cetatea Oradea – Twierdza Oradea w formie pięciokąta, obecnie budynek Instytutu Sztuk Pięknych miejscowego uniwersytetu.  Biserica cu Lună – wyjątkowy na miarę europejską kościół z mechanizmem zegarowym wskazującym fazy księżyca, obiadokolacja, nocleg.

 

wegry6

10 DZIEŃ – śniadanie, przyjazd do HAJDUSZOBOSZLO, uzdrowiska i miejscowości turystycznej na Węgrzech. Kąpielisko basenów termalnych, zasilane wodami leczniczymi o temperaturze 75 °C tryskającymi z głębokości 1100m, oferuje baseny napełnione wodą schłodzoną do różnych temperatur. Kompleks składa się z 11 basenów, w tym basenu ze sztucznymi falami, kąpielami „szampańskimi”, brodzików dla dzieci, pływalnii sportowej, basenu dla plażowiczów, z ogromną zjeżdżalnią, jeziorko z łódkami – pobyt na basenach, obiadokolacja, wyjazd do Polski.

 

11 DZIEŃ – przyjazd w godzinach porannych.

 

 

Świadczenia w cenie:

  • Przejazd klimatyzowanym autokarem, barek, video, WC.wegry7
  •  Zakwaterowanie: hotele ** ,*** – 8 noclegów w pokojach 2-os. z łazienką. 1 nocleg w Budapeszcie, 2 noclegi w Bułgarii, 5 noclegów w Rumunii.
  • Wyżywienie: 8 śniadań,  9 obiadokolacji, 1 kolacja na trasie z Bigaru do Złotych Piasków, wieczór folklorystyczny.
  • Opieka pilota.  
  • Ubezpieczenia: KL, NNW.

 

 

UWAGA: cena wycieczki nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz opłaty lokalnego przewodnika – ok. 50 euro, 2200 HF.