● [TERMIN WKRÓTCE!] Kielce – Jędrzejów – Nagłowice – Chęciny – Jaskinia Raj – Tokarnia


ZIEMIA KIELECKA

       KIELCE – JĘDRZEJÓW – NAGŁOWICE – CHĘCINY – JASKINIA RAJ – TOKARNIA

 

 

PROGRAM WYCIECZKI

 

DZIEŃ PIERWSZY: zbiórka w godzinach wczesnoporannych.

Przejazd do NAGŁOWIC – zwiedzanie muzeum poświęconego osobie renesansowego poety i prozaika Mikołaja Reja. Placówka mieści się w wybudowanym w latach 1798–1800 klasy

cystycznym dworku Walewskich, otoczonym parkiem w stylu angielskim.  Po zwiedzaniu przejazd do CHĘCINZamek Królewski w Chęcinach pełnił istotną rolę: często bywał tam król oraz odbywały się zjazdy rycerstwa. Za czasów panowania Kazimierza Wielkiego zamek stał się siedzibą starostów grodowych i rezydencją rodzin królewskich.

Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

 

DZIEŃ DRUGI: śniadanie, przejazd do KIELC. Zwiedzanie Pałacu Biskupów Krakowskich (ZABYTKOWE WNĘTRZA XVII I XVIII w.) – barokowy pałac w Kielcach, rezydencję biskupią, ufundował Jakub Zadzik (1582-1642) – w latach 1627-1635 podkanclerzy i kanclerz wielki koronny, biskup chełmiński, a od 1635 r. krakowski. Placówk

a muzealna z ponad 100-letnią tradycją, w swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii oraz przyrody. Na ekspozycji stałej można podziwiać wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku, sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz gabinet Numizmatyczny. Przejazd do Muzeum Wsi Kieleckiej – polskie muzeum etnograficzne. Celem działania muzeum jest gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacji kultury ludowej. Spacer po starówce – znajdująca się tutaj malownicza zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX stulecia. Całą zachodnią pierzeję Rynku stanowi ratusz – Urząd Miasta Kielce. Jest to budynek o trzech kondygnacjach i czterospadowym dachu, posiadający arkadowe podcienie skrywające wejście do środka.

Powrót  do hotelu, wieczór z regionalną kuchnią i muzyką, nocleg.

DZIEŃ TRZECI: śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd i zwiedzanie Jaskini Raj – utworzyła się w skałach wapiennych, które powstały na dnie płytkiego morza ok. 360 mln lat temu. Formowanie się jaskini zachodziło w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie, przejazd do Jędrzejów, zwiedzanie Muzeum Zegarów Słonecznych i przyrządów astronomicznych, Klasztoru Archiopactwa Cystersów –  to drugie najstarsze opactwo cysterskie w Polsce, po klasztorze w Łęknie, i najstarsze działające do dziś, założone w 1140 roku.

Obiad w drodze powrotnej, zakończenie imprezy, powrót w godzinach wieczornych.

 

 

TERMIN: Już wkrótce!

CENA: 540 zł 

 

 

Świadczenia w cenie:

  • Przejazd komfortowym autokarem.
  • 2 noclegi w hotelu (pokoje 2-os. z łazienką).
  • Wyżywienie: 2 śniadania, 1 obiadokolacja, 1 posiłek w drodze powrotnej + 1 wieczór regionalny z muzyką.
  • Opieka pilota – przewodnika na całej trasie.
  • Ubezpieczenie NNW.
  • Bilety wstępu: Muzeum Zegarów Słonecznych, Muzeum Reja, Jaskinia Raj, Pałac Biskupi, Tokarnia-skansen.