● (4) 09.05.2020 – Trzebosz -Pawłowice-Leszno-Rydzyna: śladami rezydencji wielkopolskich


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/01/Trzebosz%2C_Poland_-_panoramio.jpg/640px-Trzebosz%2C_Poland_-_panoramio.jpg

PROGRAM WYCIECZKI

 

Wyjazd z Wrocławia w godzinach porannych, przejazd do Trzebosza-  pałac z 1712 roku który od 1923 do 1939 był własnością  Czarneckich. Przed pałacem wspaniała     2,5 m rzeźba jelenia z piaskowca upamiętniająca tragiczną śmierć Ferdynanda, właściciela który zginął poraniony porożem .Obecnie jest tu elegancka baza noclegowa oraz restauracja. W odnowionych wnętrzach zobaczymy salę kominkową, bibliotekę, ale także salę myśliwską z unikatowym sufitem zdobionym pięknymi sztukateriami.

Dalej przejazd do Pawłowic gdzie znajduje się Pałać Mielżyńskich  – jedna z kilku najokazalszych i swego czasu najbardziej luksusowych wielkopolskich rezydencji szlacheckich. W rękach Mielżyńskich, herbu Nowina majątek ten pozostawał od końca XVII w. do 1939 r. Fundatorem pałacu, wzniesionego w stylu klasycyzującego baroku był pisarz wielki koronny Maksymilian Mielżyński (1738-1799), o którym mówiono, że jest najbogatszym człowiekiem w Wielkopolsce. Od 1945 r. pałac należy do Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego, będącego filią Instytutu Zootechniki w Krakowie, pełni również funkcję ośrodka konferencyjno-hotelowego.

Dalej przejazd do LESZNA.
Ziemia Leszczyńska oferuje wspaniały wypoczynek na łonie natury. Zwiedzamy Stare Miasto, w pobliżu leszczyńskiego Rynku wznosi się

wspaniała świątynia – Kościół parafialny Św. Mikołaja ma najstarszą metrykę spośród zabytków Leszna, dalej zobaczymy barokowy Pałac Sułkowskich – prawdopodobnie pierwszą rezydencję rodzina Leszczyńskich wzniosła w miejscu obecnego parku rosnącego przed pałacem.

Obiad.

Przejazd do RYDZYNY.
Rydzyna to miasto – zabytek, objęte opieką konserwatorską ze względu na zachowany tu XVIII-wieczny układ przestrzenny oraz liczne zabytkowe budowle.
Zwiedzamy główny zabytek Rydzyny – piękny zamek z XV/XVII wieku wraz z klasycystycznym zespołem oficyn zamkowych ( z zewnątrz) zabytkowy park wokół.

 

 

TERMIN: 09.05.2020

CENA: 145 zł

 

Świadczenia w cenie:

  • Przejazd autokarem,
  • Opieka pilota oraz przewodnika.
  • Ubezpieczenie NNW.
  • Wyżywienie: obiad w trakcie wycieczki.
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.